Gezellige Jan Haring/VA Evenement - uit kuip van Simmer

Gezellige Jan Haring/VA Evenement - uit kuip van Simmer

Geplaatst op 06-07-2026  -  Categorie: Algemeen  -  Auteur: Rien van der Post

Terwijl sommige aken al hun zeilvakantie gestart hebben, waren een tiental aken als vervanger van ons VA Evenement te gast bij de Jan Haring Race vanuit het pittoreske Monnickendam. Hieronder doet Sacha vanaf zijn nieuwe aak 'Simmer' (=Zomer) het verslag uit de kuip.

Na de zomervakantie staan nog een drietal wedstrijden op de kalender:

  • 24-uurs Race tijdens vrijdag 28 en zaterdag 29 augustus
  • ONK vanuit Enkhuizen op 12, 13 september
  • Brijbekken Race vanuit Workum, met wederom een spetterend eindfeest

Het bestuur wenst iedereen een heerlijke zomerperiode en een behouden vaart als je het water op gaat.

Rien

-------------------------------------------------------------

Jan Haring Race 2026, Strijd op het Water

monnickendam-jan-haring

Vrijdag: Proosten op het nieuwe schip

Het zeilweekend begon al op vrijdagavond in een fantastische sfeer. Nagenoeg alle  VA deelnemers van de wedstrijd kwamen gezellig samen in de kuip van de Simmer. Onder het genot van een drankje werd er uitgebreid geproost op het nieuwe schip. Het werd een memorabele avond vol sterke verhalen en volop voorpret voor de strijd die de volgende dag los zou barsten. De toon voor een sportief en vriendschappelijk weekend was direct gezet. Helaas werd de nachtrust verstoord door een telefoontje van onze dochter die ons om 4 uur wakker belde ze was haar sleutels kwijt. Dus  papa stapte zijn bedje uit en ging onderuit op de net nieuw gelegde vloer met als gevolg een nare voetwond. Dus op zoek naar de verbanddoos en de hele bemanning was wakker.

Zaterdag: Strijd op het water en barbecue in de feesttent

De eerste dag van de zeilwedstrijd stond in het teken van tactiek, scherpe koersen en gezonde rivaliteit. Iedereen gaf alles om een goede uitgangspositie te veroveren. Na een intensieve dag op het water voeren we de haven van Monnickendam binnen.

haring26-voordek-trim

's Avonds had de organisatie van de Jan Haring Race een fantastische barbecue georganiseerd. Het eten was lekker en de sfeer in de feesttent zat er direct goed in. Het werd een onvergetelijke, gezellige avond waarin de tactieken van de dag uitgebreid werden geëvalueerd en de plannen voor de zondag werden gesmeed.

Zondag: Een valse start

Zondagochtend werden we wakker met de geur van een stevig ontbijt. Na een flinke portie eieren met spek waren we helemaal klaar voor de strijd. We gooiden de trossen los en voeren vol goede moed uit richting de startlijn.

De voorspellingen gaven aan dat er flink wat wind zou opsteken. We anticipeerden hierop door direct een kleinere kluiver te zetten. Eenmaal bij de start bleek de wind echter flink tegen te vallen. We waren zwaar ondertuigd voor de actuele omstandigheden. Dit tactische foutje speelde onze concurrent Job direct in de kaarten. Job vond het fantastisch. Met een brede grijns voer hij vlak na het startschot met zijn boot over ons heen. Hij profiteerde optimaal, rondde als allereerste de bovenboei en verdween al snel uit het zicht.

haring26-wk16-uit-kuip

Drama bij de bovenboei

Om ons probleem nog groter te maken, ging het bij diezelfde bovenboei volledig mis. Bij het hijsen van de halfwinder glipte het zeil uit de handen en viel zo het water in. Het gigantische doek kwam vervolgens recht onder het schip terecht. Hierdoor lagen we geparkeerd en waren we volstrekt kansloos. Terwijl we vochten met het zeil onder de romp, voeren de concurrenten ons allemaal één voor één voorbij.

Pas na ongeveer vijf slopende minuten hard werken hadden we de halfwinder eindelijk weer uit het water gekregen. We konden het zeil alsnog goed zetten en de vaart zat er direct weer in. We konden eindelijk weer echt gaan zeilen en de achtervolging op de rest van de deelnemers inzetten.

De achtervolging en een gezellige afsluiting

Met het mes tussen de tanden begonnen we aan een inhaalrace. De boot liep lekker en we hadden een leuke strijd met de Kaatje. 
Helaas was de opgelopen achterstand van de mislukte boeironding simpelweg te groot om voorin nog mee te doen. Na alle pech van de zondag zijn we uiteindelijk op een teleurstellende 5e positie geëindigd.

haring26-simmer

De zondagavond bracht gelukkig alle gezelligheid weer terug. De afsluitende avond verliep fantastisch met goede live-artiesten, zowel in de feesttent als buiten op de Dam. De sfeer was top en we hebben met z'n allen nog lang nagepraat over dit ontzettend leuke en sportieve weekend. Natuurlijk hebben we de uiteindelijke winnaar van het weekend, Job, daar ook nog uitgebreid en welverdiend gefeliciteerd met zijn overwinning!

Complimenten voor Erik Hermans en zijn team ze hebben een fantastisch evenement neergezet, de Jan Haring Race staat weer op de kaart!

Sacha Emmerik, Simmer

haring26-stuurman