Afwisselende 24 uurs - uit de kuip van Fleanende Ingel

Afwisselende 24 uurs - uit de kuip van Fleanende Ingel

Geplaatst op 01-09-2025  -  Categorie: Algemeen

De tweede helft van het zeilseizoen is met een afwisselende 24 uurs gestart, waarover vanuit de kuip van de Fleanende Ingel het verslag is geschreven.

Komende week weer twee mooie activiteiten: eerst de traditionele Vastgoed Regatta op donderdag en dan aansluitend het Open Nederlandse Kampioenschap [ONK], beiden vanuit Enkhuizen.

Als afsluiter volgt dan op eind 20/21 de Workumer Brijbekken ... mocht je je nog niet ingeschreven hebben doe dat dan snel, want vol=vol!

Groet, Rien

____________Uit de kuip van Fleanende Ingel__________

2025-24u-fi-hw-avondgloren

De 24 uurs begon ver voor de start op vrijdag. Weken van tevoren werden de maaltijden en boodschappen verdeeld onder de crew. Tijdens de vakantie werd de boord-PC gecheckt en ge-update, werden de rakkenkaarten gedownload en de verlichting nog eens gecontroleerd. Na een waanzinnig gave SAIL Amsterdam hebben we de boot naar Medemblik gebracht, waar iedereen voor de start zou verzamelen.

En daarna begon het volgen van de weersvoorspellingen… En dat was nog interessant. Zouden de resten van storm Erin voor, tijdens of na de race doorkomen? Wordt het zuidoostelijk, zuidelijk, zuidwest? Waar gaan we starten? Wanneer zou lagedrukgebied Fernand aan de deur beginnen te rammelen? Uiteindelijk besloten we om te starten in Enkhuizen-Noord.

2025-24-u-fi-navigatie-hoek

Nadat iedereen aan boord was gestapt in Medemblik en de laatste klussen gedaan waren, gingen we inzeilen naar Enkhuizen om nog even de maximale AWA voor de halfwinder te checken. Vlak voor de start kwam er ineens een dikke bui over met veel wind en regen en dus toch nog maar snel een rif gestoken. De Zuidwester startte ook vanuit Enkhuizen en samen gleden we over de startlijn voor 24 uur mijlen grazen op het IJsselmeer. Anderhalve minuut na de start was het rif er alweer uit… Om 20.10 uur kwam de eerste buienlijn over. Geen zicht, dikke wind en een windshift van 40 graden. En dat werd een beetje het thema: buien, shifts en veel wisselingen in windkracht. 

De nacht viel en we werden verwend met een prachtige sterrenhemel met vallende sterren en spectaculair weerlicht van onweer aan de westelijke horizon. Ook in de nacht had de wind zijn eigen programma, met dan weer 20 knopen wind en later opeens een dip van 9 knopen. Binnen vloog de koelkast regelmatig open en vlogen de blikken bier, de pastasaus, en de bosuitjes door de roef. Ondertussen surften we met een topsnelheid van 9,8 knopen door de nacht… 

2025-24u-fi-nachtvoordek

Tegen zonsopkomst waren we richting het noorden opgeschoven en konden we onder halfwinder en fok richting de Afsluitdijk varen, waar de Zuidwester ons gezellig kwam begroeten bij Sport-A. In de vroege ochtend zagen we ook voor het eerst de ZA1 verschijnen en later ook de Daniëlle, uiteraard met aap… Bij de borrel bleek ook waarom ze onzichtbaar waren geweest voor ons: ze waren beiden gestart op het Markermeer. Een keuze die zich aan de finish zou uitbetalen!

De ochtend was prachtig, met een stralend blauwe lucht en een vlagerige windkracht 4-5, die toch weer oostelijker was dan verwacht. Rond 12 uur begon dan ook de puzzel om zo goed en gunstig mogelijk naar de eindstreep te komen. En dat bleek nog niet makkelijk. Zo kregen we een dikke header en moesten we richting Sport-D toch een slagje maken. Ook Sport-C konden we met hangen en wurgen halen, en toen konden we ons opmaken voor het echte eindspel. In onze berekeningen zouden we een half uur voor de reglementaire tijd finishen en dat vonden we zonde. Dus toch nog een rakje erbij gevaren. Halfwinder en waterzeil kwamen weer uit de kast om zo min mogelijk straftijd te verzamelen. Het kruisrak naar de finish bleek echter lang en verraderlijk. De gewonnen mijlen tikten langzaam weer weg met de tijd. Uiteindelijk finishten we vlak achter Bint om 19.11 uur.

2025-24-u-fi-halfwinder

Bij het invaren van Medemblik braken de omroepers, net als ieder jaar, hun tong over het uitspreken van ‘Fleanende Ingel’ en konden we gezellig naast de ZA1 afmeren. De bubbels van de organisatie waren heerlijk, net als het welverdiende biertje en de Rutte single malt jenever (tip!) van de Dordt-boys!

Eindafrekening: 177 mijl in 24 en een half uur en daarmee 3e VA-aak in de einduitslag. Apetrots (ondanks dat we zonder aap zeilden), en wederom veel geleerd! Op naar volgend jaar!

2025-24u-fi-crew-selfie

2025-24u-uitslag